• /
  • /

Nükleer Santraller ile Offshore 'un (deniz üstü RES'ler) inşaat masraflarının karşılaştırılması


Nükleer Santraller ile Offshore 'un (deniz üstü RES'ler) inşaat masraflarının karşılaştırılması

Nükleer Santraller ile Offshore 'un (deniz üstü RES'ler) inşaat masraflarının karşılaştırılması

Nükleer Santraller ile Offshore 'un (deniz üstü RES'ler) inşaat masraflarının karşılaştırılması

Bilindiği gibi Offshore kelimesi  rüzgar elektrik santrallerinin deniz üzerinde kurulanları için kullanılıyor. Onshore kelimesi ise karada kurulanlar için kullanılan kelimedir.

Nükleer elektrik santrallerinin televizyonlarda 'Temiz Enerji' olarak tanıtılıldığı bu günlerde Almanya'dan haberleri incelerken Spiegel Online' da güzel bir yazıya denk geldim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Türkiye'de şuan için hiç offshore konuşulmasa bile Almanya'da bu konu bayadır konuşulmakta ve Almanya gibi bir ülkenin devamlı sıkıntı yaşadığı orada yaşayanlar tarafından bilinmektedir. Ben de orada yaşadığım ve çalıştığım firmanın bir kısmı offshore alanında da hizmet verdiği için tabiki ufakta olsa bir bilgi birikmi oluyor.

Yazıya geçmeden önce bir şeye daha değinmek istiyorum. Şuanda Türkiye'de offshore'un konuşulmamasının sebeblerini şöyle özetleyebiliriz;
- Türkiye'de önce onshore sektörünün geliştirilmesi ve kendi ayakları üzerinde durması gerekliliği,
- Türkiye'de denizlere olan kıyıların çok hızlı bir şekilde derinleşmesi, (belki yüzen offshore türbinleri ile bu sorun aşılabilir, bu konuda araştırma ve geliştirmeler Dünya'da devam ediyor)

- Offshore'un know-how'ın çok eski bir geçmişe dayanmaması ve yine bu know-how'ın yatırımcısından işletmecisine, üreticisinden şebeke iletim firmasına ... çok pahalıya mal olması.
Bu listeye eklemeler yapılabilir.

Konumuza gelirken yukarıdaki listenin son başlığında offshore'un çok pahalı olmasından bahsettik. Peki bunu Nükleer enerji santralleri ile kıyaslarsak? Araştırmanın yapıldığı yer yine Almanya. Offshore konusunda Almanya çok çekti ve halen çekiyor. Bunlara örnek verilirse; Windpark Riffgat (30 adet RES buluyor) her ne kadar Ağustos 2013'te açılmış olsa bile, türbinler şebekeye bağlı değillerdi, çünkü karaya ulaşması gereken kablolama daha bitmemişti. O yüzden türbinler elektrik üretmiyor, tam tersi elektrik harcıyorlardı. On binlerce litre yakıt harcanarak türbinler döndürüldü. Çünkü türbinleri korozyona karşı korunmak gerekiyordu. RES'ler yeşil enerji şeklinde adlandırılmasına rağmen yakıt yakımasını gerektirmesi tabi ki sektörde ağır espirilere konu oldu.
Başka bir parkta ise kablolama yapılırken ihale alan firmanın çok zor günler geçirmesi örnek verilebilir. Deniz'de İkinci Dünya Savaşı'ndan kalan bombaların işçiler çalışırken patlaması ve bir kaç kişinin yaralanması ve ölümüne sebebiyet vermesi, offshore'un ne kadar sorumluluk gerektirdiğini ve Almanya'da bu konu hakkında insanların neler düşündüğünü öngörmenize belki yardımcı olur.

Diğer taraftan bu ve bunlar gibi onlarca sorunun birleşip, elektrik kullanıcılarının faturalarına yansıması.
Peki offshore bu kadar maliyetli mi?
Bakalım araştırmadaki rakamlar ne diyor?Offshore'da maliyetler ortalama %20 fazla tutarken nükleerde ise ortalama %187 bir fazlalık söz konusu. Yalnız burada offshore'da bahsettiğimiz şebeke ve kablolama problemlerinin masrafları yer almıyor. Sebebi, kesin verilere tam olarak ulaşılamaması. Bunuda faturalara yapılan zamları ve getirilerini dikkate alırsak yaklaşık olarak hesaplamak mümkün: 1 milyar euro. Bu rakamı 8 adet rüzgar parkına böldüğümüzde yaklaşık 132 milyon euro park başına düşer.
Bu rakamlara rağmen offshore'un nükleer santrallere göre inşaat maliyetleri daha düşük kalıyor ve 8 adet parka kurulum yılı ve maliyetteki artış olarak dikkat edersek, offshore sektörünün yapılan hatalardan ders aldığı çıkıyor. Bunu nükleer santraller için söylemek ise çok mümkün değil.

Von
Link: http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/offshore-
windparks-sind-langfristig-guenstiger-als-akws-a-1033915.html

Bahsi Türkiye'de hiç geçmeyen offshore rüzgar elektrik santalleri ve bahsi ülkemizde 'Temiz Enerji' diye geçen nükleer elektrik santrallerinin inşa masraflarının karşılaştırmasına değindik. Umarım faydalı olmuştur.

Batur Gün
Reshaber'in kurucusu
baturgun@reshaber.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com