• /
  • /

Dünya'da ve Almanya'da rüzgar enerjisi


Dünya'da ve Almanya'da rüzgar enerjisi

Dünya'da ve Almanya'da rüzgar enerjisi

Merhaba,

bugün Dünya'da ve Almanya'da rüzgar enerjisinden bazı istatistikler sunacağım.

Bild
Yukarıdaki grafik 2014 yılının TOP-10 değerlerini gösteriyor, aşağıdaki grafik ise 2013'ün TOP-10 grafiği. Görüldüğü gibi Çin yine lider ve 2014'te 7.000 MW'ın üzerinde artış güç söz konusu.  Aynı şekilde Almanya'da neredeyse kurulumunu ikiye katlamış durumda. Burada Almanya'nın yenilenebilir enerji politikalarının etkisi var. Rüzgar enerjisine destek azaltılmadan bir çok kurulum gerçekleştirmek isteniyor. Bir fark daha göze çarpıyor bu sene liste de Türkiye'de bulunuyor.
Bild

Almanya'da Rüzgar Enerjisi
Aşağıdaki grafikte en çok göze çarpanlar, offshore yani deniz üstü türbinlerde artış olması, fakat şebekeye bağlanmada problemler olduğunu görüyoruz.
Diğer taraftan Repowering'te yani eski rüzgar türbinlerinin kaldırıp, yeni ve daha büyük kapasiteli rüzgar türbinlerinin kurulmasında yine yükselme söz konusu (devlet destekli bir politika, devlet türbinini yenileyenlere vermiş olduğu sabit ücrette artış yapıyor ve bu şekilde teşvik ediyor).
BildAşağıda ise, yıllara göre kurulan rüzgar türbinlerinin rotor (kanat kısmı) çapları gösteriliyor. 2014'te de 2013'te olduğu gibi eğilim rotor çaplarının > 90 m 'yi geçen türbinlerde. Türbinler gittikçe büyümekte ve rüzgar elektrik santrallerinin kurulması eski türbinlere göre değmeyecek yerlerde bile günümüzde kurulabilmekte. Yani trend, yüksek kule, büyük rotor çapı ve daha düşük anma gücü ve hedef rüzgar ortalama hızı daha düşük olan pazarlara ulaşabilmekte. Örneğin; Enercon E-126 aslında 7,5 MW bir türbin iken, şimdi onun daha düşük jeneratör çapındaki bir versiyonuyla 4 MW kapasitesinde kurulacak olması (http://eplattform-4mw.de/de/index.html)
Bild
2014'te Almanya'da kurulan türbin markalarının pazardaki paylarını incelersek, Enercon birinciliği halen bırakmamış durumda. Daha sonra Vestas ve Senvion (eski REpower) gelmekte. Yani oranlarda biraz oynama da olsa aşağı yukarı
(sol taraftaki grafik : onshore + offshore)
(sağ taraftaki grafik : sadece onshore)
Bild
2013'te durum şöyle gözüküyordu:
Bild


2014'te offshore'da Siemens pazar liderliğini koruyor. Areva ise takibini sürdürüyor.
Bild

2013'te offshore:
Bild
Türbin markalarına göre güç sınıflandırması yapıldığında ise durum grafikteki gibi gözüküyor:

Bild


Kaynak:
1) http://www.dewi.de/dewi_res/fileadmin/pdf/
publications/Magazin_46/05.pdf
2) http://www.dewi.de/dewi_res/fileadmin/pdf/
publications/Magazin_44/07.pdf
3) http://www.dewi.de/dewi_res/index.php?id=22&L=0Saygılar,
Batur Gün
Reshaber'in Kurucusu
baturgun@reshaber.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com