• /
  • /

Hochschule Flensburg'ta bulunan 'Wind Engineering' master programı hakkında


Hochschule Flensburg'ta bulunan 'Wind Engineering' master programı hakkında

Hochschule Flensburg'ta bulunan 'Wind Engineering' master programı hakkında

Merhaba Değerli Reshaber Takipçileri,

Bugün sizlerle Mehmet Çağrı Karaaslan takipçimizden sizler için istemiş olduğumuz yazıyı paylaşacağız.
Yazı; Almanya'da Hochschule Flensburg'ta bulunan rüzgar mühendisliği 'Wind Engineering' ile ilgili. Mehmet Bey yazısında bu master programını çok güzel ve öz bir şekilde tanıtıyor.
Vakit ayırıp bize bu yazıyı ulaştırdığı için kendisine buradan hem sizler hem de Reshaber adına tekrar teşekkür ediyoruz.
İyi okumalar diliyoruz.

Master of Science-Wind Engineering programı 2 yıllık bir programdır:
Kanat aerodinamik hesaplamasından, Wind Turbines Certification'a kadar dersleri içermektedir. Eğitim süresince çeşitli üreticilere (Senvion-Off-Thec-Pellworm Island, Enercon vb.) teknik geziler okul tarafından sağlanmaktadır.Eğitim teoriden ziyade pratik odaklı olup 2. semester'da öğrenciler kendi profesyonelleşmek istedikleri alanlara göre bir türbinin Makine-Elektrik-İnşaat mühendisliği ile ilgili alanlarına yönelip ilgili konuyla ilgili dersler alabilmektedirler. Flensburg şehri şirin bir şehir olup kampüs içerisinde yurt olanağı sunmaktadır. Şehirde bir eve çıkılması halinde öğrenci evinde oda kirası 280 Euro ve üzeri olmakla beraber; okula ait yurtların aylık kirası 200-234 Euro arasında değişmektedir (ücrete faturalar dahildir).

Wind Eng. Master dersleri kampüs dışında, şehir merkezinde bulunan liman üzerindeki bir binada yapılmaktadır.Aynı zamanda bu binada Wind Energy Technology Instıtute bulunmaktadır ve enstitü ve master programı koordineli yürütülmektedir. Ulaşım konusunda rahat bir şehirdir. Eğitim ücreti ise bir dönemlik 100 euro olup bu ücretin içinde 6 aylık şehir içerisinde sınırsız ulaşım içeren Semester Ticket'da vardır. Bir öğrencinin (evde yediği takdirde) mutfak alışverişi aylık 100 Euro'yu geçmemekle beraber bu konu kişisel bazda değişkenlik göstermektedir (Reshaber'in Notu: Aylık 100 Euro mutfak harcaması herkesin tutturabileceği bir rakam değildir. Bunu belki 200-300 Euro hesaplamak daha iyi olacaktır). Bölüm 100% İngilizce olmakla beraber, kabul şartları her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Almanya genelinde Lisas, Master ve Doktora başvuruları için gerek ve yeter koşulları okul ve bölüm bazında bulabileceğiniz DAAD.DE websitesi ve derneği Alman hükümeti tarafından yabancı ülkelerdeki başarılı öğrencileri Almanya'da eğitim almaya teşvik etmek amacıyla kurulmuştur. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Daha detaylı konularda soru cevap şeklinde de yardımcı olabilirim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Mehmet Cagri Karaaslan
M.Sc. Wind Engineering Student at Hochschule Flensburg
mcagrikaraaslan@gmail.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com