• /
  • /

ABB firması dünyanın en güçlü rüzgar türbinleri için özel transformatörler üretiyor


ABB firması dünyanın en güçlü rüzgar türbinleri için özel transformatörler üretiyor

ABB firması dünyanın en güçlü rüzgar türbinleri için özel transformatörler üretiyor

ABB firması dünyanın en güçlü rüzgar türbinleri için özel transformatörler üretiyor

ABB firması İrlanda denizinde kurulacak offshore rüzgar türbinleri için 40 adet özel transformatör tedarik edecek.

MHI Vestas Offshore Wind firmasının rüzgar türbinlerinin yüksekliği 195 metreyi bulmakta ve bu Eyfel kulesinin yaklaşık üçte ikisi etmekte. Ayrıca ağırlıkları 1.000 tonu bulmakta, bu da tam dolu bir Airbus A380 tipi uçağının ağırlığının yaklaşık iki katı etmekte.

80 metre uzunluğundaki rotor kanatlarının süpürmüş olduğu alan üç futbol sahası büyüklüğüne denk gelmekte ve 8 MW'lık güç üretimini sağlayabilmektedir. Bu özelliklik V164 modelini Dünya'nın en güçlü türbini yapmaktadır.

ABB firması MHI Vestas Offshore Wind firması tarafından kurulacak olan Walney Extension rüzgar parkı, İngiltere'nin Cumbria'nın sahillerinde ve Walney Adası'nın yaklaşık 19km batısında yer almaktadır. İşletmenin sahibi ise Danimarkalı enerji sağlayacısı olan DONG Energy A/S'dir. İlgili sipariş 2014 yılının sonunda verildi ve İrlanda'nın denizi üzerinde kurulacak olan Burbo Bank Extension rüzgar çiftliği ile aynı transformatörlere sahip olacak.

Rüzgar çiftliği Windpark Walney Extension ayrıca ek olarak 660 MW'lık güç şuan da bulunan 367 MW'a katkı sağlayacak. Bu eklemenin batısında bulunan kısım, yani ABB firmasının transformatör sağlayacağı kısım, güç kapasitesinin yarısını (330MW) oluştaracak. Daha önceden de bildirildiği gibi, ABB aynı zamanda yüksek gerilim kablolarınında Walney Extension rüzgar çiftliğinden karaya bağlantılarını yapacak. Walney rüzgar parkı tamamlandığında ise toplam 800.000 haneye temiz enerji sağlanabilecek. Bu şekilde İngiltere'nin 2020 yılına kadar toplam elektrik üretiminin %15'ini yenilenebilir enerjiden sağlama ve karbondioksit emisyonlarının azaltılması yönündeki hedefine katkı yapmış olacak.

ABB transformatörleri (9.7 megavolt amper, 34 kilovolt) alçak gerilime ait ekipmanla birlikte türbinin kulesinin içine kurulacak.  ABB özel transformatörleri yüksek elektrik ve mekanik gereksinimleri karşılamakta ve kalite / güvenilirlik konularında kritik deniz ortamları için uygun olma özelliğini taşımaktalar. Transformatörler özel tasarlanmış ve en modern malzeme ve bileşenleri kullanılmaktadır.

Bunlar titreşim ve kısa devre korumalı ve kompakt tasarımı sayesinde kulenin içine kule kapısından taşınabilmektedir. Buna ek olarak, karşılaştırılabilir standart transformatörlere göre yaklaşık yüzde 30 daha az ağırlığa sahiptirler.

Transformatörler en verimli rüzgar türbinlerinin özel uygulama gereksinimlerine göre düzenlenmiştir. Önemli bir ayırt edici faktör müşterilerimize sunduğumuz ürünlerin ABB teknoloji ve yenilik gücü olmasıdır" ABB elektrik hatları bölümü başkanı Claudio Facchin bu şekilde yorumladı. Ayrıca 'Yenilenebilir enerjiyi bir projede daha şebekeye entegre etmede üstlenmiş olduğumuz görev için mutluyuz. Bu bizim bir sonraki seviye stratejisimizin önemli bir odak alanı' dedi.

ABB yüksek güvenilirlik, dayanıklılık ve verimlilik için güç ve dağıtım transformatörleri bir ürün yelpazesi sunuyor. Dünya'nın en büyük transformatör üreticilerinden olan firma sıvı dolu ve kuru tip transformatörler sunmaktadır. Buna ek olarak, ABB tüm yaşam döngüsü hazır kapsayan hizmetleri, parçaları ve bileşenleri de dahil olmak üzere ürün üreticisidir.

ABB (www.abb.com) enerji ve otomasyon alanlarında global bir lider teknoloji şirketidir. Şirket, enerji, sanayi ve ulaşım ve altyapı sektöründe müşterilerine hizmetler sağlamak ve kendi performansını artırarak aynı zamanda çevreye olan etkisini azaltmaktadır. ABB Şirketler Grubu yaklaşık 100 ülkede faaliyet gösterirken ve dünya çapında yaklaşık 135.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kaynak: ABB
Fotoğraf: ABB Basın


Copyrights © 2017 & reshaber.com