• /
  • /

Huron County ilçesinde 120 metrelik bir türbin yerle bir oldu


Huron County ilçesinde 120 metrelik bir türbin yerle bir oldu

Huron County ilçesinde 120 metrelik bir türbin yerle bir oldu

Huron County ilçesinde 120 metrelik bir rüzgar türbini yerle bir oldu

Yaklaşık 121 metreye ve 220 tona sahip olan rüzgar türbini eyaletin ilk şebeke ölçekli rüzgar projesi sahasında bulunan çiftlik alanına düştü.
Oliver İlçe Şefi Larry Krohn'ın ifadelerine göre türbin sabah saatlerinde 5.20 gibi sahanın ortasına yıkılıp kaldı.
O bölge sakinlerinin ifadelerini dile getiren Şef Krohn, sadece bir gürültü duyduklarını ve bunu bir ağaç çatlaması ya da yere çakılan gök gürültüsünün gümbürtüsüne benzettiklerini ifade etti.
Düşen türbin Exelon Wind Generation firmasının Michigan'da kurduğu ilk şebeke ölçekli rüzgar projesi olan 32 türbinlik Harvest Rüzgar Çiftliği'nin bir parçasıydı. Çiftlik 2008 yılında faaliyete girmişti.

Krohn rüzgar türbininin kendisine verdiği hasar dışında herhangi bir hasar gerçekleşmediğini belirtirken, akşam saatiyle 12.30 itibariyle Exelon Wind Generation firmasından herhangi bir şey duymadığını da söylüyor.
Exelon'a göre türbin kulesi üç cam elyaf kanatlı ve çelikten yapılmış olarak sunuldu. Fakat kule ilçenin kuzeybatı köşesinde yer alan Berne ve Gagetown yollarının kavşağında yere çakıldı.
Ülke genelinde 10 eyalette 47 rüzgar projesine sahip olan Exelon firmasının iletişim yöneticisi olan Kristen Otterness, Exelon'un sahip olduğu bir rüzgar çiftliğinde böyle bir olay gerçekleşmediği ifade ediyor.

Otterness'in ifadelerine göre çalışanlarda ya da halk arasında herhangi bir yaralanma gerçekleşmedi. Ayrıca sahanın kapatılıp güvenlik çemberine alındığının da altını çiziyor.
Bayan Otterness Exelon firmasının yaşanan olayın nedenini araştırdığını ve şirketin şerif ofisi ve toprak sahiplerine de tebliğde bulunduğunu bildirdi.
Şu anda o  bölgede çalışmalarının sürdüğünü belirten Otterness Exelon'un planını ya da sonraki adımını tahmin edemeyeceğini fakat bölgede çalışanların sahayı inceledikten sonra daha fazla bilgilendirileceklerini ifade etti.
Buna karşılık Şef Krohn :"Bir şeyler yapmadan önce Exelon firmasından bir yanıt almak için beklemek zorundayız." ifadelerinde bulundu.
Okuyucular bir türbinin yere çakılmasını raporlayarak Perşembe sabahı platforma duyurdular.

Rüzgar türbininin düşmesinin yaşandığı hafta içerisinde ikinci düşüş vakası ortaya çıktı.
Ekipler Huron County ilçesinin doğusunda gerçekleşen 48,7 metre,7 ton olan rüzgar türbin kanadının nasıl düştüğünü araştırmaya halen devam ediyorlar. Hasarlı kanat Finkel yollarının yakınında yer alan Sigel ilçesindeki DTE Energy firmasına ait 40 türbinden birisine aitti ve türbin üreticisi firma ise GE. DTE olayın Cuma günü akşam 3.15 saatlerin de meydana geldiğini söylüyor.DTE türbinin kazadan sonra otomatik olarak kapatıldığını belirtiyor.
Kamu hizmeti onarım esnasında ve tüm türbinlerin üstten alta yoğun denetimlerinin gerçekleştirildiği esnada türbinler için "genişletilmiş bir kesinti" bekliyorlar.

Kaynak: www.michigansthumb.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com