• /
  • /

Yüzer Rüzgar Türbinlerinden Sonra Yüzer Rüzgar Ölçüm Direkleri


Yüzer Rüzgar Türbinlerinden Sonra Yüzer Rüzgar Ölçüm Direkleri

Yüzer Rüzgar Türbinlerinden Sonra Yüzer Rüzgar Ölçüm Direkleri

Yüzer Rüzgar Türbinlerinden Sonra Yüzer Rüzgar Ölçüm Direkleri (Offshore)

Rüzgar verileri için kurulan ölçüm şamandıralarının test edilmesi başarıyla tamamlandı

Test edilen dört adet yüzer ölçüm platformu beklenilen talepleri yerine getirdi. Buna ek olarak 2015 baharında kurulan EOLOS ölçüm şamandırası da iyi sonuçlar vermeye devam ediyor. Yenilikçi bir ölçüm platformu sabit bir ölçüm direğinin sadece yüzde 10 ila 20'sine mal oluyor.
Deniz tipi rüzgar çiftliği sahasındaki rüzgar verilerinin elde edilmesi için kurulan yüzer ölçüm platformunun dördüncü kez test edilmesinin sonuçlarına ulaşıldı. Çıkan sonuçlara göre, EOLOS'un ölçüm şamandırası tıpkı önceden test edilmiş üç şamandıra modeli gibi kullanılabilirlik ve ölçüm hassasiyeti alanlarındaki gereksinimleri yerine getirmede gayet başarılı. Hal böyle olunca, RWE Innogy firması geleneksel sabit ölçüm direklerine ucuz bir alternatif olarak yüzer ölçüm platformlarının denenmesi için araştırma serileri yürüttü ve bunu başarılı şekilde tamamladı.

Dünyanın en büyük deniz tipi rüzgâr araştırma programının bir parçası
Testler, Offshore Wind Accelerator (deniz tipi rüzgar çiftlik işletmecileri ile Carbon Trust'ın birlikte hazırladığı ar-ge programlarından biri) tarafından başlatılan yenilikçi ölçüm platformlarının test edilmesi amacıyla oluşturulan dünyanın en büyük araştırma programına sonuçlar sağlıyor. Proje ayrıca Hollanda Ekonomik İşler Bakanlığı tarafından finanse edilen geliştirme programı FLOW tarafından da destekleniyor.

RWE yenilikçi üreticilere test imkanı sağlıyor
Genel olarak baktığımızda RWE Innogy firması 2012 yılından beri farklı üreticiler tarafından geliştirilmiş dört adet farklı ölçüm şamandırlarını test ediyor. Bunlar, ikisi Hollanda'da ve diğer ikisi RWE Innogy'nin Galce kıyılarında bulunan Gwynt y Môr Rüzgar Çiftliği'ndeki olmak üzere test edildi. RWE Innogy'den proje yöneticisi Niels Bijkersma yaptığı açıklamasında şunları ifade ediyor: "Bu girişimle birlikte sadece deniz tipi rüzgar alanında maliyet azaltma adına önemli tanılar elde etmedik, aynı zamanda EOLOS gibi küçük yenilikçi girişimlere gerçek koşullarda teknolojilerini test etmek için fırsat da verdik."

Şamandıra testleri iyi sonuçlar sunuyor
EOLOS'un en son test edilen ölçüm şamandırası 2015 baharında Hollanda IJmuiden kıyılarında RWE Innogy tarafından işletilen ölçüm direğinin yakınlarında hizmete girdi. Altı ay içinde şamandıra, LiDAR (Light Detection and Ranging) teknolojisi olarak adlandırılan lazer tabanlı bir teknolojinin kullanımıyla birlikte rüzgar hızları ve yönlerini kaydetmeye başladı. Hollanda'da bulunan bağımsız ECN Enstitü'sü verileri analiz ederek değerlendirdi ve bu verilerle sabit ölçüm direklerinin verilerini karşılaştırdı. EOLOS Yüzer Lidar Sistemi CEO'su Rajai Aghabi açıklamalarında :”EOLOS FLS200 model ölçüm şamandırası başarılı doğrulamanın ardından Offshore Wind Accelerator'a göre ticari olarak temin edilebilen bir ürün halini aldı. Ölçüm şamandıralarının yüksek performans ve doğruluğunu ispatlamış durumdayız. Bu sayede de şimdi deniz sanayisinin güncel ihtiyaçlarını karşılayabilecek geçerliğini kazanmış, ekonomik, güvenilir ve titiz bir sistem sunuyoruz."
Ayrıca EOLOS 2015 yılında Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü'nden Yenilikçiler Ödülü'nü kazandı.

Alternatif ölçme yöntemleri maliyetleri azaltmaya yardımcı olabiliyor

Rüzgar, dalgalar ve akıntılar deniz tipi rüzgar çiftliklerinin işletimi,  bakımı ve yapısı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.Bugüne kadar bu verilerin elde edilmesi için sabit ölçüm direkleri kullanılıyordu. RWE Innogy firması ise bu noktada hazırladığı araştırma projesiyle birlikte pahalı sabit ölçüm direklerine karşı uygun fiyatlı deniz tipi ölçüm alternatiflerini belirleme aşamasında yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu tip bir şamandıranın geleneksel bir ölçüm direğinin yaklaşık yüzde 10 ila 20'sine mal olduğu da gözlerden kaçmayan bir gerçek.
Deniz tipi rüzgar projelerinde maliyetleri azaltmak için gerçekleşen araştırmalar RWE Innogy'nin araştırma ve geliştirme alanındaki faaliyetlerinin odak noktasıdır. Genel bir tabir kullanılmak gerekirse, şirket yenilenebilir enerji santrallerinin daha verimli inşa edilmesine ve işletilmesine katkıda bulunan araştırma projelerine yıllık yaklaşık 4,5 Milyon avro yatırım yapmaktadır.

Kaynak: RWE INNOGY
Bağlantı: www.rweinnogy.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com