• /
  • /

Dünyadaki En Büyük Rüzgar Türbinleri (10.02.2017)


Dünyadaki En Büyük Rüzgar Türbinleri (10.02.2017)

Dünyadaki En Büyük Rüzgar Türbinleri (10.02.2017)

Dünyadaki En Büyük Rüzgar Türbinleri (10.02.2017)


Yazar- James Quilter / Son güncelleme / 10.02.2017


Son beş yılda, büyük rüzgar türbinlerinin kapasitesinin artırılması açısından büyük bir gelişme yaşandı. Bunların birçoğu 2010 yılı civarında ihale edilmeye başlanan çok sayıda deniz üstü projeden çıktı. Yalnızca İngiltere'de 33GW'nin deniz üstünde şebekede olması gerekiyordu, ancak o zamandan beri bunun önemli bir yüzdesi iptal edildi.
Projeler gibi bu yeni büyük rüzgar türbinlerinin çoğu çizim aşamasında kalırken listelenenlerden bazıları sadece prototip aşamasına kadar gelebildi. Rüzgar türbinlerini 5MW limitinin üstünde tutmak, uluslararası holdingler için bile pahalı bir iş. Bunu kimse pazar lideri Vestas’tan daha iyi anlayamaz. Firma, V164 8MW platformunu başlatabilmek için Mitsubishi ile ortak girişim yapmak zorunda kalmıştı.
V164, 8MW platformu arasındaki en büyük olanı ve diğer yükseltme aşaması 10MW olanı. Yine de türbinlerin büyüklüğü arttıkça bunları operasyonel ve maliyet etkin hale getirmek için zorluklar yaşanıyor. Çoğu uzman, üst kafa kütlesinin aşılması zor bir engel teşkil edeceği konusunda hemfikir. Aslında sorun sadece onları daha büyük yapmada değil, aynı zamanda yeni malzemeler de gerektiriyor olmaları. Ve maliyeti de unutmamak gerek.
Bu listenin derlemesine ilişkin son bir yorum. Benzer modellere şu anda geliştirme aşamasında olan fakat henüz işletmeye alınmamış Adwen AD-180'i de dahil. Yalnız, buradaki tüm türbinler gerçekten inşa edilmiştir.

1. MHI-Vestas V164 9MW
Vestas, 2011 yılında Londra'da V164 modelini duyurdu. O zamanlar bu türbinin tanıtılmasında rol oynayan şirket CEO'su Ditlev Engel, CTO Finn Madsen ve Denizaşırı Başkan Yardımcısı Anders Soe-Jensen'in türbinin ilki 2014 yılında inşa edildiğinde bulunmaması ise oldukça dikkat çekici.
O zamanlar Vestas, V164'ün 7MW olacağını söylemişti. Türbin 80 metrelik bir kanat ve deniz tipi bir türbin için nadir bulunan geleneksel bir şanzımana sahip.


Bild


O tarihte, sunumda kaç tane Londra otobüsünün kanadın içine sığabileceğini gösteren bir grafik yer almıştı. Gerçi, V164'ün kanatlarının dünyanın en uzunu olmaması da dikkat çekiyor. Bu şeref Samsung 7MW türbinine ait. (Yakın zaman içerisinde de ADWEN AD-180’e geçecek bu sıfat)
V164'ün gebelik dönemi oldukça zor bir dönemdi. Muhtemelen Vestas'ın tarihindeki en zor zamanlardan biri olabilir. Bu süre zarfında şirket kayba, ürün hatalarına uğradı ve dünya çapında işten çıkarmalar yaptı. Ayrıca, şirket içinde yukarıda sözü edilen üç kişinin de ötesinde itlaf yaşandı.
Sonuç olarak, türbin bir yıldan uzun süre ertelendi ve Vestas, türbini geliştirmek için başka bir ortak almak zorunda kaldı. Nitekim Mitsubishi ile yeni bir MHI-Vestas şirketi kurdu.
Türbin İrlanda ve Kuzey Denizi'nde kuruldu. MHI-Vestas, diğerler şirketler arasında Dong Energy ile de anlaşmalar imzaladı. Ancak, en büyük hamle, türbin çıkışını 2016 yılında 8.4MW'a ve 2017'de 9MW'a çıkaracak yenilik oldu. Bu süreçte bir rüzgar türbini ile saatte üretilen enerji miktarında dünya rekoru kırıldı.


2. Siemens 8MW
2010 yılına gelindiğinde birçok üretici yeni nesil türbin lansmanlarıyla ortaya çıkarken, bu sunumlar çoğunlukla Vestas ve V164 gibi illüstrasyonlar ve açıklamalar içeriyordu.
Baş teknik görevlisi Henrik Stiesdal'ın başkanlığındaki Siemens ise farklıydı. Siemens 6MW modelini piyasaya sürdüğünde, Danimarka'daki bir test üssünde gerçek bir türbinin yükseldiğini de gözler önüne serdi. (yukarıdaki resme bakınız).
O zamanlar, bu türbinin 120 metrelik bir rotoru vardı. Ancak, daha sonra bu daha düşük rüzgar hızlarında kullanılmak üzere 154 metreye kadar genişletildi.


Bild


Siemens, 2000'lerin sonlarından bu yana deniz rüzgârında pazar liderliği yaparken, bu başarının baş rolünde dünyada en çok kurulu olan offshore türbini 3.6MW modeli yer alıyordu.
2015 yılının başında şirket, türbin seviyesini 7MW'ye çıkardığını açıkladı. Tüm gerekli değişiklikler makinenin doğrudan tahrikli jeneratöründe gerçekleşti. Daha sonra, 2016 yılında şirket, türbin performansından daha fazla MW almaya başladı, fakat V164 modeli daha büyük rotoru nedeniyle herhangi bir değişikliğe uğramadı. Şirketin en son 8MW sürümü ise resmi olarak Temmuz 2016'da ilan edildi.


3. Enercon E126 7.5MW
Tartışmasız listede yer alan tüm türbinlerin en eskisi olan E126, sadece kara tipi için mevcut.
Santral başlangıçta 6MW olarak 2007 yılında inşa edilirken, o günden bugüne 7.5MW'lık mevcut kapasitesiyle çalışıyor.Türbin, 83 metrelik bir göbek yüksekliğine ve 127 metrelik bir rotor çapına sahip. Kanatları çelik kompozit hibrit olup içerisinde ayrıca 12 metrelik çapta bir jeneratör de barındırıyor. Bu türbinler gibi o da yüksek rüzgarlı sahalar için tasarlandı fakat diğerlerinin aksine sadece karada.
Bu türbinlerden nispeten az sayıda bulunuyor. Bunların çoğu Almanya ya da Hollanda'ya kurulmuş olup bazılarının deniz üzerinde kullanılıp kullanılamayacağı sorgulandı ancak, Enercon'un sıklıkla denizde bir türbin inşa etmeye niyetli olmadığını belirttiği gibi, her durumda, bu tartışmalı bir sorundur.


Bild


İlk türbin 2007 yılında yüklenmiş olsa da, E126 aslında 2002 yılına dayanıyor. Bu türbin Enercon, 5MW doğrudan tahrikli E112 türbinini geliştirdikten sonra ortaya çıktı. O zamanlar, bu mevcut olan en büyük türbindi.
Halen daha gürültü ve maliyet sorunları türbinin satışını engelliyor. En ilginç rüzgar türbinlerinden biri olan bu türbin, optimum sahadaki türbin kapasitesinin 3MW civarında olması ve düşük bir rüzgar mevkiinde bulunması düşüncesi ile tezat içindedir.

4. Samsung 7MW 171
Samsung 7MW türbini şimdiye kadar bir rüzgar türbini için yapılmış en büyük kanada sahip. Danimarka'da yapılan tasarım 83 metre uzunluğa sahip, hatta bu yüzden ülkenin kuzeyine nakledildiğinde karayolu sisteminin bir kısmının kapanmasına neden olmuştu.


Bild


Ne yazık ki, İskoçya'da Samsung tarafından geliştirilen bir makinenin üretimine girmesi pek mümkün değil. 2014 yılında Samsung, piyasadaki belirsizliklerden ötürü açık deniz rüzgarından çekildiğini açıkladı. Ve ardından Temmuz 2015'te, türbinin kurulu olduğu İskoçya, Metil'deki faaliyetlerini durdurduğunu duyurdu. Offshore Renewable Energy (ORE) Catapult firması türbini almaya istekli olduğunu bildirirken, aksi takdirde türbinin sökülmesi muhtemel gibi görünüyor.
Kabuk bir temel üzerinde duran türbin, David Brown dişli sistemleri tarafından inşa edilen bir dişli kutusu kullanmaya hazırlanıyordu. Samsung, prototipi inşa ettirmek için 82 milyon avro yatırım yaptı. Türbin 2014 yılında ise sertifikalandırıldı.
Kullanılan prototipin de ötesinde Samsung'un türbin tasarımını satmayı planladığına dair herhangi bir işaret bulunmuyor.


5. MHI 7MW SeaAngel
Mitsubishi Heavy Industries (MHI) SeaAngel'in Samsung 7MW türbini ile birkaç ortak noktası var. Öncelikle, türbinin İskoçya ve Japonya'da bulunan iki prototipin ötesine geçmesi pek de mümkün görünmüyor. Bu ise MHI şirketinin MHI-Vestas'ı kurmak ve V164'ü almak için Vestas ile ortaklaşa iş yapmasına neden oldu.
Türbin kısa bir süreliğine, 81 metre ile Kuzey Almanya'da Euros tarafından üretilen en büyük kanada sahipti.
Diğer bir ortak nokta ise, ilk türbinin İskoçya'ya kurulmuş olması. Diğeri ise Fukushima dışında deneme parçası olarak Japonya'da yüzer bir platform üzerinde test edildi. SeaAngel ile ilgili en dikkat çekici faktör, hidrolik bir tahrik sistemi kullanması. Bu, hayatta kalma olasılığı daha yüksek olan bu bileşendir. MHI-Vestas, daha sonraki bir zamanda V164 üzerinde bu sistemi kullanabileceğini belirtti.


Bild


Hidrolik sistem, hidrolik sürekli değişken tahrik sistemi ve iki adet konvansiyonel sabit hızlı fırçasız senkron jeneratörden oluşuyor. Sistemin avantajı ise bir güç elektronik dönüştürücüsüne olan ihtiyacı ortadan kaldırması.
Aktarma organı, Artemus Windpower'daki bir dijital bir yer değiştirme hidrolik teknolojisi uzmanı tarafından geliştirildi.
Türbin 2014 yılında şebekeye bağlandı. SeaAngel yalnızca MHI'nın bir parçası olmasına rağmen, MHI Vestas da kuruluma katkıda bulundu. SeaAngel markası MHI tarafından Şubat 2015'te resmi olarak piyasadan çekildi. Şirket V164 ile karıştırılmak istenmediği için bu kararı aldığını söyledi.


6. Senvion 6M Series 6.2MW
Yakın zamana kadar bu, sudaki herhangi miktarda kurulmuş olan 5MW üzerindeki yeni nesil deniz türbiniydi. Türbin ilk olarak 2000'li yılların başında CTO Mathias Schubert tarafından geliştirildi.
2010 yılında, daha sonra Senvion'a yeniden yatırım yapılarak 6 MW'lık bir sürüm ortaya çıkarıldı. O sırada, sudaki en büyük türbin idi. Ancak Siemens 3.6 MW türbininin pazar lideri olmasından dolayı engellendi. Türbinin en büyük projesi ise, Irish Denizi'ndeki 150 MW'lık Ormonde rüzgar çifliğinde kullanıldı.
Daha sonra türbinin 6.2 MW'lık bir sürümünü geliştirilse de bu yeni versiyon da 10 yılı aşkın bir tasarım üzerine kurulmuştu.


Bild


Orijinal 6MW rotoru 126 metreydi ancak 6.2MW versiyonunun kanatları 152 metreye kadar genişletildi. Kulenin yüksekliği ise 85 ila 95 metre arasında değişiyor.
Nacelle 18 metre uzunluğa, altı metrelik bir genişliğe ve yüksekliğe sahip iken, 5M'nin ana parçaları, entegre şanzımanı yerleştirebilmek için bir çizgi boyunca sıralanmış. Senvion, rotoru çıkartmaya veya bir mil sıkıştırma aygıtı kullanmaya gerek kalmadan dişli kutusunun bir günde değiştirilebileceğini söylüyor. Bu ise zaten temel tasarım taleplerinden birisiydi.

7. Alstom Haliade 6MW
Fransız holding Alstom, Haliade türbininin ilk prototipini 2012 yılında Kuzey Fransa'da kurdu. Siemens 6MW'den önce, Haliade türbini 74 metre ile dünyanın en büyük rotor yarı çapına (bir kanat uzunluğuna) sahipti.
LM Wind Power tarafından üretilen kanatlar 73.5 metre boyutunda. O zamandan bu yana Samsung ve MHI SeaAngel türbinlerinin yeni kanatları bundan yaklaşık 10 metre daha uzadı. Türbinde ayrıca GE'nin yan kuruluşu Converteam tarafından üretilen 7.6 m çaplı bir jeneratör de yer alıyor.
MHI-Vestas V164 gibi, Haliade'nin elektroniği, üst kafa kütlesini en aza indirgemek için kulenin tabanında bulunuyor. Ancak V164 aksine bu türbin direct drive sisteme sahip. Türbin, Kuzey Fransa'da seri olarak üretiliyor olup oradaki projelere tedarik edilecek.


Bild


Fakat bu Fransız pazarının ötesinde, Siemens veya MHI-Vestas'ın yeni nesil türbinleriyle birlikte başardığı ölçekte malesef Haliade için büyük bir sipariş söz konusu değil. Yine de Alstom, ABD'de özellikle Rhode Island'taki 20MW'lık Deepwater Wind demo projesinde kendine önemli bir destek sağladı.
GE'nin şirketin rüzgar faaliyetlerini devralacağı açıklandığında, Alstom'un açık deniz hırslarının geleceği konusunda herkesin aklında sorular vardı. Ancak, Fransız hükümeti Alstom ve GE'nin ikisinin de ABD'nin Amerika merkezli şirketlerinin dışında bir ortak girişim olarak offshore bölümünde çalışacaklarını garanti etti.


8. Goldwind Sinovel Ming Yang ve United Wind Power 6-6.5MW
Çin, son beş yıldan bu yana büyük türbin geliştirmeleri için rüzgar türbini üreticilerini teşvik ediyor. Bunun sonucunda da, Goldwind, Sinovel, Ming Yang, CSIC ve United Wind Power şirketlerinin hepsi 6 MW'lık türbinler inşa ettiler. (Yukarıdaki resim Sinovel 6MW türbinine ait.)
Ancak bu türbinlerden hiçbiri henüz üretime girmedi. Muhtemelen bu türbinlerin arasındaki en iyileri Goldwind ve Ming Yang türbinleri.Goldwind'in türbini Alman Vensys'e dahil edilirken, son geliştirilen 6.5MW türbini Alman tasarımcı Aerodyn tarafından üretildi. Ming Yang'ın türbini ise sadece iki kanatlı bir versiyondur.


Bild


Buradaki sorun Çin'de imalat ve tasarım açısından farklı bir perspektifin yansıyor olması. Örneğin ,United Power, şirketin 6MW türbini için hazırladığı prototipi çok hızlı bir şekilde inşa ettiğini gayri resmi olarak kabul ederken şirketin tasarımın doğrulanması için daha uzun süre harcaması gerektiğini söyledi.
Bir bakıma, bu türbinlerin hepsi bir olarak sayılıyor çünkü tasarımın da ötesinde aynı seviyedeler ancak üretime geçemediler. Belki de en büyük meselelerden biri Çin'in offshore sektörünün pek çok üreticinin umduğu şekilde gelişmemesi ve bu nedenle ihtiyatlı bir şekilde yatırımlarını geri çekmeyi seçmesi.

9. AMSC 5.5MW
Tasarımcı AMSC, 5.85MW tasarımını Hyundai ve Dongfang firmalarına lisansladı. 5.85MW'lık türbin 140 metrelik bir rotor çapına sahip. Sertifikalı, onaylanmış olmasına ve üretime hazır olmasına rağmen kurulu olan türbin sayısı ise oldukça sınırlı.


Bild


Kullanılan ana proje, üç türbin kurulu olan Kore sahili açıklarındaki West Shelf offshore rüzgar projesidir.
Türbin yakın kıyı bölgelerindeki daha düşük rüzgar hızı dolayısıyla Asya pazarları için en iyi şekilde tasarlanmış.


10. Areva/ Adwen M5000 5MW
Bu listedeki hem en yaşlı hem de en küçük olan M5000 türbini,1997 yılında Alman tasarımcı Aerodyn tarafından geliştirildi. Türbin o zamandan bu yana defalarca güncellenirken en son Fransız üreticisi Areva türbine yeni 134 metrelik bir rotor ekledi.
Türbin ayrıca benzersiz bir temel türüne sahip. Kafes yapı veya monopil çözümleri kullanan diğer türbinlerin aksine, M5000 denizin dibine çakılı üç kazığa sahip etkili bir platform olan bir tripod kullanıyor. Bu platform 30 metreden daha derin sularda da kurulabilmekte.


Bild


Türbin, Almanya'nın Kuzey Denizi'ndeki ilk offshore projesi olan Alpha Ventus'da kullanılmış. Diğer projeler arasında ise Alman Kuzey Denizi'ndeki 400MW Global Tech One yer alıyor. Ayrıca türbin, önümüzdeki iki yıl içinde Areva ve Gamesa arasındaki ortak girişim Adwen tarafından geliştirilen 8MW türbininin de yerini alacak.


Kaynak: ongreentech.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com