• /
  • /

Rüzgar Türbini Üreticisi Nordex’e Yeni CEO Atandı


Rüzgar Türbini Üreticisi Nordex’e Yeni CEO Atandı

Rüzgar Türbini Üreticisi Nordex’e Yeni CEO Atandı

Rüzgar Türbini Üreticisi Nordex’e Yeni CEO Atandı

ROSTOCK (dpa-AFX) - Rüzgar türbin üreticisi Nordex, üst yönetimde değişikliğe gitti. Şirketin Cuma günkü (17.03.2017) Rostock'ta yaptığı duyuruda José Luis Blanco'nun, yeni Grup CEO'su olarak atandığı bildirildi. Şirketi 31 Mart'ta terk edecek Lars Bondo Krogsgaard'ın yerini alacak olan Blanco, şu ana kadar Nordex'in operasyonel faaliyetlerinden sorumluydu. Nordex'in bildirdiğine göre,2017/2018 ticaret yılına ilişkin hayal kırıklıklarının ardından Krogsgaard, yönetim kurulunu erken terk etmeyi teklif etmişti. Denetleme Kurulu istemese de bu öneriyi kabul etti.

Kaynak: wallstreet-online.de

01.03.2017 Tarihli ve istifa sürecinden önce çıkan haber:

Nordex Başkanı Kritik Altında
Felaket, Arıza ve Birçok Cevaplanmamış Soru

İlk önce ciddi kâr uyarısı, ardından hisselerin düşüşü: Analistler rüzgar türbini üreticisi Nordex'i eleştiriyorlar. CEO Krogsgaard ise baskı altında. Yeni iş alım rakamlarının ona rahat bir nefes aldırması ise malesef pek mümkün görünmüyor.
 Nordex’deki Türbin Üretimi
Şirketin 2018 yılında maksimum 3.6 milyar avro elde etmesi bekleniyor.
Lars Bondo Krogsgaard, 2015 yazında rüzgar türbini üreticisi Nordex'in başkanlığını devralır devralmaz, onunla ilgili ilk başta duyulan şüpheleri gidermeye başladı. Hemde başarılı bir şekilde. Danimarka doğumlu yeni patron sermaye piyasasını kusursuz Almancası ve sürekli artan kârlarla ikna etti. Daha sonrasında Krogsgaard, İspanyol Acciona'nın rüzgar bölümünü ile birleşmeyi duyurduğunda, analistler nihayet ona karşı övgülerini dile getirdiler.
O zamanlar finansal piyasa gözlemcileri bu birleşme planlarını „akıllı adım" ‘mükemmel bir hareket’ ya da "mükemmel tamamlayıcı" olarak yorumlamışlardı. Hatta Nordex'in hisse senedi fiyatı, ilk defa 15 avrodan 2015 sonunda 32 avroya kadar çıkmıştı. Ancak geçen baharda Acciona ile 785 milyon avroluk anlaşma yapıldıktan sonra rüzgar tersten esmeye başladı. Şimdilerde ise dehşete düşmüş durumda olan analistler şirkete övgü yerine eleştiri yağdırıyorlar. Çünkü şirketin hisse senetleri 15 avro'nun altında seyrediyor.
Bunun nedeni ise, Krogsgaard'ın ilk olarak, 2016 mali yılı tahmini tutar aralığını alt sınıra ayarladığı için hedeflenen sipariş alımının kaçırılması. Geçtiğimiz hafta Nordex CEO'su, önümüzdeki iki yıl için ciddi bir satış ve kar uyarısı ile hissedarlarını şoke etti. Rüzgar türbinleri ve rotor kanatları üreten şirketin, 2018 yılında 4,5 milyar avro beklenirken yerine maksimum 3.6 milyar avro üretmesi beklenirken faiz, vergi, amortisman ve itfa paylarından (FAVÖK) önce elde edilen kazançların da başlangıçta planlanandan 160 milyon avro daha düşük olması muhtemel gibi görünüyor.
Sven Diermeier, Handelsblatt'a yaptığı açıklamada bunun iletişimsel bir felaket olduğunu ifade ederken, Bağımsız Araştırma analisti, yönetime duyulan güveni  "ciddi hasar" olarak yorumladı. Warburg Research'ten Arash Roshan Zamir, "aksilikler dizisinin" izleniminin tamamen ortadan kaldırılamayacağını ifade ediyor. Nord LB'den Holger Fechner ise bu gidişatın "daha kötü olabileceğinden" korkuyor. Analistler yine de bunu reddediyor. Sonuç olarak, Nordex'in hisseleri bir hafta içinde yaklaşık yüzde 30 oranında düştü.
Krogsgaard şimdilerde yatırımcıları yatıştırmaya çalışırken bunun için ilk adım olarak Çarşamba günü 2016 yılı için beklenenden biraz daha iyi rakamlar sundu. Somut olarak, geçici rakamlara göre TecDax listesinde yer alan şirketin cirosu 3,4 milyar avroya yükselmiş olup bu bir önceki yıla göre yüzde 40 oranında artı demek. Kar, yüzde 82'den fazla artarak 95,4 milyon avroya çıktı.
Arash Roshan Zamir nakit üretimini sevindirici bulurken, şirketin Eylül ayı sonunda 200 milyon avroluk net borcunun 6 milyon avroluk net likiditeye dönüştüğünü açıkladı. Ancak Nordex CEO'su Krogsgaard, yine de yeni iş rakamlarıyla birlikte sermaye piyasasını sakinleştirmeyi tam olarak başaramadı.
Bu hafta Frankfurt'taki ve Perşembe günü Londra'daki analistler ve yatırımcıların eleştirileriyle birebir yüzleşmek isteyen 51 yaşındaki Krogsgaard, Çarşamba günü sabah gerçekleşen bir telekonferansta, 2017 ve 2018 için revize edilmiş işletme tahminlerini haklı gösterdi. "Dış faktörlerin" değişmesiyle orta vadeli hedeflerin "yeniden ayarlanması" gerektiği belirten Krogsgaard, 2017'de satışlar 3.1 ila 3.3 milyar avro civarlarına kadar bir düşüş olmasını beklediğini de açıkça ifade etti.
Buna sebep olarak ise Nordex için önemli bir pazar olan Brezilya'da, 2016 yılı sonunda yeni rüzgar türbinleri için planlanan ihalelerin iptal edilmesini öne süren Krogsgaard, bunun siyasi bir karar olduğunun da altını çizdi. İfadesinin devamında, Güney Afrika'daki projelerin de erteleneceğini ve özellikle 2018 yılında rüzgar enerjisi projeleri için fiyat baskısının beklenenden daha yüksek derecelerde olacağını da vurguladı.

Bild
"Yönetim baskı altında”
Nordex hayal kırıklığı yaratıyor

Ancak Sebastian Growe neden Krogsgaard'ın en son ki satış ve kâr uyarısından beş ay önce sermaye piyasası gününün orta vadeli hedeflerini eşit şekilde düşürmediğini, hatta bunun yerine yüzde yedi artırdığını açıklanamaz buluyor. Commerzbank analisti Handelsblatt'a yaptığı açıklamada Nordex'in, 2016 sonbaharındaki son sermaye piyasası gününden bu yana yaklaşık bir milyar avro döviz değerini kaybettikten sonra, ne kişisel sonuçların ne de bir aktivist yatırımcısının girişim hareketinin göz ardı edilebileceğini, dahası, GE gibi stratejik bir alıcı tarafından devralmanın artık daha olası hale geldiğini ifade etti.
Nord LB'den Holger Fechner ise muhakemenin ve ayarlamanın zamanının kısmen tatmin edici olduğunu düşünüyor. Onun için cevaplanamayan soru ise Nordex'teki sorunların daha da şiddetlenip şiddetlenmeyeceği. Fechner’in açıkca ifade edebildiği şey ise sadece yönetimin baskı altında olduğu.
Krogsgaard Çarşamba günü yaptığı konuşmada pazar başarısızlığının sorumluluğunu kendine vererek öz eleştiride bulundu. Mali çevrelerde, Nordex CEO'sunun hatalarını açıklama şansının verildiği söylendi. Birçok yatırımcı için yöneticinin şeffaf davranması ve neyin yanlış gittiğini açıkça belirtmesi önemlidir. Krogsgaard besbelli, denetim Kurulu'ndaki eski Infineon CEO'su Wolfgang Ziebart'ın başını çektiği altı denetleyiciden hala emin görünüyor.
Nordex'i daha karlı hale getirmek ve onun kişiliği hakkındaki tartışmayı sona erdirmek isteyen Krogsgaard, "ortalamanın üstünde marjları mümkün kılan" özellikle yeterli ve güzel getiri vaat eden hizmet faaliyetleri, rüzgar parklarının planlanması ve inşası, yani proje faaliyetleri gibi etkinliklere daha fazla odaklanacak.
Ayrıca Krogsgaard, kendi yapısal maliyetlerini de teste tabi tutuyor. İşten çıkarmaları da açıkça göz ardı etmeyen Krogsgaard şu anda program hakkında bir şey söyleyemediğini, ancak elbette işten çıkarmaların da dikkate alınacağını belirtti. Buna paralel olarak, araştırma ve geliştirme yatırımlarını yapmayı planlayan yönetici, üretim odaklı yatırımlarını 30 milyon artıracaklarını ifade ederken Nordex'in 2019'da pazara sunmayı planladığı rüzgar türbinlerinin  "son derece rekabetçi" olacağının da altını çizmeden edemedi.
Ancak o zamana kadar, Hamburg'lu firma Danimarka dünya pazarının lideri Vestas'ın gerisinde kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Karşılaştırmak gerekirse Vestas, 2016'da neredeyse yüzde 18'lik bir FAVÖK marjı yakalarken, Nordex'in faiz, vergi ve amortisman öncesi kar marjı yüzde 8,4 ile sınırlı kaldı. Fakat eğer önümüzdeki birkaç yıl içinde Krogsgaard bu farkı azaltmayı başarırsa, sermaye piyasasındaki kaybedilen güveni yeniden kazanabilir.

Kaynak: http://app.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/nordex-chef-in-der-kritik-desaster-pannen-und-viele-offene-fragen/19456620.htmlCopyrights © 2017 & reshaber.com