• /
  • /

Pervanesiz türbinlerin geleceği parlak


Pervanesiz türbinlerin geleceği parlak

Pervanesiz türbinlerin geleceği parlak

Pervanesiz türbinlerin geleceği parlak


Pervanesiz rüzgar türbinleri geleneksel rüzgar türbinlerinden daha az verimli görünüyor ancak sadece bir geleneksel türbinin sığdığı alana çok sayıda pervanesiz türbin kurulabiliyor. Bu da aynı genişlikteki alandan daha fazla enerji elde edilebilmesini sağlıyor. Pervanesiz türbinlerin özellikle konut bölgelerindeki kullanım kısıtlamalarına çözüm olabileceği düşünülüyor. Pervaneleri olmadığı için bu tip türbinler kuşlara da tehdit oluşturmuyor. Ayrıca hareketli parça bulunmaması geleneksel türbinlere kıyasla maliyeti düşürüyor. Bunun gibi pek çok avantajlarına karşın pervanesiz türbinler yeni bir geliştirme alanı ve henüz yeterince test edilmiş değiller. Bu nedenle dünya çapındaki pervanesiz türbin piyasası hala kısıtlı ve teknolojinin daha büyük ölçeklerde uygulanabilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
Öte yandan, yeni oluşan bir sektör olan pervanesiz türbinler rüzgar enerjisinin elektriğe dönüşümünde geleneksel teknolojiye göre daha az verimli, bu da gelişmenin önündeki engellerden birisi. İleri teknoloji kullanılarak yapılacak üretim ve iyileştirilmiş materyallerin kullanımı ileriki yıllarda bu tip türbinlere talebi artırabilir.
Pervanesiz türbinlerde çok az sayıda hareketli parça bulunuyor. Hareketli parçaların az olması hem gürültü sorununu ortadan kaldırıyor hem de kuşlara zarar vermiyor. Bu da pervanesiz türbinleri önceki türbinlere oranla daha gelişmiş ve modern bir kategoriye koyuyor. Dahası, düşük üretim ve bakım maliyetleri de pervanesiz teknolojiye ilgiyi artırabilecek faktörler arasında. Pervanesiz türbinlerde büyük enerji dalgalanmaları da görülmüyor yani elde edilen enerji miktarı aniden düşmüyor. Geleneksel rüzgar türbinlerinin kurulduğu bir alana çok daha fazla sayıda pervanesiz türbin kurulabiliyor. Bu faktörler bir araya geldiğinde, global rüzgar enerjisi piyasasında pervanesiz rüzgar türbinlerinin adı gün geçtikçe çok daha fazla duyulacak ve bu yeni teknoloji yenilenebilir enerji sektörünün büyümesine katkı sağlayacak gibi görünüyor.

Kaynak: windpowerengineering.com


Copyrights © 2017 & reshaber.com